Agathum

Itaaliapärane risoto – traditsiooniliselt või 2-3 minutiga!

Home  >>  Blogipostitused  >>  Itaaliapärane risoto – traditsiooniliselt või 2-3 minutiga!

Itaaliapärane risoto – traditsiooniliselt või 2-3 minutiga!

On november 25, 2017, Posted by , In Blogipostitused, With No Comments

„Risoto – see pole toit, see on filosoofia,“ on öelnud üks Eesti kuulsamaid kokkasid Dimitri Demjanov. Järgnevas artiklis jagame nippe selle kohta, kuidas valmistada kodustes tingimustes üks tõeliselt ehe itaaliapärane risoto ning tutvustame teile erinevaid risotoriise. Kui toiduvalmistamiseks aga aega napib, räägime ka sellest, kuidas on võimalik saada suurepärane risoto kõigest 2-3 minutiga!

Selleks, et õiget risotot looma hakata, on esmalt vaja hea kvaliteediga toorainet. Kõige olulisemaks tooraineks risoto valmimise juures on kindlasti hoolikalt valitud risotoriis. Riso Gallo on nr 1 Itaalia riisitootja, kelle risotoriiside kõrge kvaliteet on tuntud üle maailma ning hinnatud ka tippkokkade hulgas. Neidsamu tunnustatud Riso Gallo riisisorte on nüüdsest võimalik leida ka Da Vinci Food e-poest! Valikus on nii erinevaid esmaklassilisi risotoriise kui ka valmistooteid, mida tutvustame teile kohe ka lähemalt.

Arborio riis on üks kõige populaarsemaid ja enimkasutatavaid risotoriise maailmas. Vialone Nano riisisorti iseloomustab lühike ja ümara kujuga tera ning see sobib ideaalselt mereandidega risotode valmistamiseks. Carnaroli riisisorti loetakse „esimese klassi“ risotoriisiks, mis sobib hästi pidulikumaks puhuks. Da Vinci Food tootevalikus olevat Carnaroli Riserva Gallo’t võib aga nimetada lausa „riiside šampanjaks“. Nimelt on tegemist 1 aasta jooksul n-ö laagerdunud riisiga, mille tulemusel omandab see keetes parema tekstuuri ning seda on toiduvalmistamisel veelgi mugavam kasutada.

Eelpooltoodud riisisorte kasutades saad parima tulemuse, järgides Itaalia stiilis risotovalmistamise 5 traditsioonilist põhisammu:

  • 1. samm: Soffritto

Iga hea risotto saab alguse heast soffritto’st ehk risotopõhjast. Sageli kasutatakse selleks sibulaid, porgandeid ja sellerit, mis hakitakse peeneks ja praetakse poti põhjas võis või oliiviõlis. Samal ajal on hea potti pista juba ka “tahkemad” risoto koostisosad, mis vajavad valmimiseks aega ja ei pehmene liigselt 20 minuti jooksul kõrgel temperatuuril kuumutades (nt. kuivatatud seened, liha). NB! Samal ajal hoia soojas ka riisile lisatav puljong, et jahe puljong hiljem riisisegu maha ei jahutaks.

  • 2. samm: Tostatura

Tostatura tuleneb itaaliakeelsest sõnast “röstima”. Nimelt lisatakse praetud soffritto-segule järgmisena riis ja kuumutatakse seda (ilma vedelikuta). Tostatura eesmärgiks on ühtlustada riisi temperatuur lisatava puljogi temperatuuriga. See samm soodustab riisi ühtlast läbiküpsemist ja vähendab riisiterade hilisemat võimalikku purunemist. NB! Kasuta õige suurusega potti ja jälgi, et kuumus jaotuks poti põhja all ühtlaselt.

  • 3. samm: Puljong

Lisa puljongit riisile jaokaupa ning lisa uus portsjon alles siis, kui eelmine on riisi imendunud. Puljongi lisamisel sega risotot rahulikult ja tihti, soovitatavalt spaatliga ja üles-alla liigutustega. Segamine on oluline, et risotosegu temperatuur püsiks ühtlane ja et valmiv risoto poti põhja külge kinni ei jääks. Jälgi, et risoto valmistamise ajal oleks temperatuur piisavalt kõrge ja näha keemismullid! NB! Umbes 1 kg risotoriisi jaoks on vaja varuda 3,5-4 l puljongit.

3.5 samm: Koostisosad

Kui risoto valmistamise protsessist on läbitud umbes ⅔, lisatakse tavaliselt juurde ka teised risoto komponendid (nt. spargel, herned, värsked seened, vms). Komponentide lisamine risotosse valmistamise viimasel kolmandikul takistab koostisaineid liiga pehmeks keemast, ent lubab samal ajal maitsetel piisavalt riisisegusse imenduda. Mõnikord tasub risotole lisatavad köögiviljad küpsetada ka eraldi ja lisada risotole päris lõpus. Nii on võimalik säilitada maksimaalne kontroll lisatavate komponentide tekstuuri üle.  

  • 4. samm: Puhkamine

Risoto on valmis, kui riisiterade keskel pole enam näha valget tärklisetäppi. Enne serveerimist on hea mõte lasta risotol veidike aega n-ö puhata. Selleks võta risoto tulelt, kui riisiterad on veel al dente tekstuuriga ja lase sel seista. Liiguta valmisrisotoga potti mõned korrad edasi-tagasi, aga ära sega. Selle sammu eesmärk on alandada risoto temperatuuri, et valmistada see ette viimaseks etapiks.

  • 5. samm: Mantecatura

Manteca tähendab hispaania keeles võid. Selles valmistusetapis lisataksegi risotole juurde viimased kaks olulist komponenti: kuubikuteks lõigatud või ja Parmesani juust. Võid lisatakse risotole tavaliselt ohtralt: isegi kuni 200 g 1 kg riisi kohta. Sega risotosegu intensiivselt, kuni või ja juust on sulanud ja risoto saavutanud ühtlase kreemise konsistentsi. Serveeri. NB! Traditsiooniliselt serveeritakse risotot taldrikul (ühtlaselt laialivalgununa), mitte kausist.

Kui on aga soov risoto valmimise protsessi kiirendada, mugavdada või see suisa vahele jätta, on Riso Gallo kokad teinud teie eest juba suurema töö ette ära ja pakkinud valmisrisotod 250-grammistesse portsjonpakkidesse. Kõik, mis maitsva itaaliapärase eine nautimiseks sel juhul teha tuleb, on lisada paki sisule 100 ml vett ja see läbi kuumutada. Riso Gallo kiirrisotod sobivad suurepäraselt nii töölõunaks kui õhtusöögiks. Portsjonpakkide valikus on 7 erinevat maitset: 4 juustu-, seene-, safrani-, basmati-, täistera-, 3 teravilja- ja kinoaga risoto.

Seiklushimulisematele kodukokokkadele pakub Riso Gallo võimalust korraldada põnevaid maitserännakuid ka teistesse maailma toidukultuuridesse ning tuua taldrikule lõhnu ja maitseid Jaapanist, Taimaalt, Indiast… aga ka naaberriigist Lõuna-Prantsusmaalt. Nende valikust leiab nii õrna pähklimaitsega punase riisi Camargue piirkonnast Lõuna-Prantsusmaalt, eksootilise sandlipuu-lõhnalise musta riisi kui ka klassikalise jasmiiniriisi, Basmati riisi ja sushi riisi, mille abil välja valitud eksootilised retseptid ellu äratada. Terviseteadlikke kokkajaid silmas pidades on Riso Gallo valikus ka mõnus riisisegu valge ja punase kinoaga, kus kohtuvad kaks Itaalia ja Lõuna-Ameerika lemmikteravilja.

Riso Gallo näol on tegemist nr 1 brändiga Itaalia riisiturul ning nende toodangut tarbitakse 77 riigis üle terve maailma. Kõiki Riso Gallo tooteid iseloomustab väga põhjalik kvaliteedikontroll, mille käigus kontrollitakse optiliselt läbi iga riisitera. Suur osa Riso Gallo poolt toodetavast riisist valmib Itaalias Po ehk Lombardia tasandikul Põhja-Itaalias, Alpide ja Apenniinide vahel. Riso Gallo annab välja ka risotokunstile pühendatud retseptiraamatut Guida Gallo, kuhu koondatakse maailma tippkokkade poolt välja töötatud risotoretseptid, mis baseeruvad just Riso Gallo kõrgelthinnatud riisisortidel.

Kõik artiklis välja toodud Riso Gallo tootevalikusse kuuluvad riisisordid ja portsjonpakid leiad nüüd Da Vinci Food e-poest!

NB! Väike eraldi meeldetuletus ka meesterahvastele. Kuna peagi on tulemas naistepäev, pakuvad portsjonpakid ka head võimalust valmistada kaaslasele vaid mõne minutiga autentne Itaalia-stiilis õhtusöök! Kui soovid head vihjet edasi öelda või arvad, et artiklis toodud info võib huvi pakkuda ka su Itaalia köögi huvilistest sõpradele, on artiklit mugav jagada allpoololevate sotsiaalmeedia-nupukeste abil. Da Vinci Food tegemiste ja tootepakkumiste jälgimiseks hoia silm kindlasti peal ka meie Facebooki lehel.


Blogipostitus ilmus veebilehel davincifood.ee

Comments are closed.